Memphis Kennel Club, Inc. Tunica, MS 2019-02-16
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 569
Best In Show
- Judge: Fr. Bryan P Timby
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Fr. Bryan P Timby
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA
Junior Showmanship
- Judge: Fr. Bryan P Timby
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Skyelar Williams
- Breed: Berger Picard
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Polly Smith
- Entry: 227
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Lockshire's Walk The Line Splendor SL
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Fr. Bryan P Timby
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Polly Smith
- Entry: 227
- Breed: Akita
- Name: GCH Mikiros Grizzly Bear At V-Plantinum
Sporting Group
- Judge: Dr. Bob G. Smith
- Entry: 75
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Studio N Kytra's Kovered in Kashmere
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Dalin's West Coast Connection
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Christopher Tilghman Neale
- Entry: 87
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Graceridge Butch Cassidy Of Wild Bunch
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Lockshire's Walk The Line Splendor SL
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Bessdach Dauntless
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 89
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Touchmenot's Wilson Mesa SD
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Bang's Catch Me If You Can RA CA FDC CGC
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irresistible FDC CA RATO DJ DNA CGCA CGCU TKP
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Old Mission's As You Like It CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Polly Smith
- Entry: 61
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Cairnsters One Magic Moment
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Mosaic's Fifth Element
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Highland Downs Helltoupee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 83
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Passport Sea Air
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Kalor Kochou Arrogant "B" at Hunyhill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Polly Smith
- Entry: 80
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Gadabout Willful N' Wanton
- Breed: Bulldog
- Name: CH Hilltop & Toby Tubby's Keepin' It Cool
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Xu-Fei's Platinum Strait To Dah-Lei-Woo Blondie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Polly Smith
- Entry: 64
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Eclipse Turnin' Sexy Up To 10
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Sugerok Starfyre Thunder Road
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB 2R Coolmoor Sunfire No Quarter Given
- Breed: Pumi
- Name: Chankazz Delling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.