121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Central Indiana Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2019-02-07

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 1187

Best In Show

  • Judge: Mrs. Anne Katona
    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Captain Jack

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Anne Katona
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 369
    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake Grey Goose

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 369
    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Foxglen Takin It To The House

Sporting Group

  • Judge: Mr. Houston Clark
  • Entry: 176
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: CH Nani Breica N Crosswind Aloha

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHB Beacon's God Of Thunder

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Summits I Can Cry If I Want To

Hound Group

  • Judge: Mr. Houston Clark
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Starlite-Karob's Shaken Not Stirred

      2nd Place

    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: CH My She Dances Like Uma Thurman

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Enchantress

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHB Fetch & Smell Me, Myself & I

Working Group

  • Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
  • Entry: 248
    • 1st Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Starline's Given It Full Throttle

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnibon's Bedrock Bombshell

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision

Terrier Group

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Captain Jack

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHG Temora Say It With Bacon

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Skyehigh's James Bay

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Wynot Let It Be

Toy Group

  • Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
  • Entry: 178
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Skyview's Dakotah Reign Of Desire

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Brylee's Endless Love

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: Shadowmist's The General Of Munroc

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Sandy I. Wheat
  • Entry: 181
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Ikon's Cha-Ching

      2nd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHP Frerose Good Time Charlie

      4th Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit

Herding Group

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
  • Entry: 193
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC

      2nd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHS Shalimar N Oakwoods Message In A Bottle At Renegade

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHG Idlewild Believing

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: Reata's Lambluv Times Square

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 4
    • Breed: Barbet
    • Name: Ginkgo De Ellis Nashville


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.