121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Kennel Club of Texarkana, Inc. Texarkana, AR 2019-02-02

Posted by: Bryan Martin

Total Entry: 899

Best In Show

  • Judge: Col Joe B. Purkhiser
    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Master of T Arts

Reserve Best In Show

  • Judge: Col Joe B.Purkhiser
    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 16
    • Class: Open Junior
    • Name: Chloe Ryan
    • Breed: Great Dane

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Donald A Gill
  • Entry: 309
    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: CH Celtic's Reminicent of a Dream

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 16
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Ava Marie Caudell
    • Breed: Toy Manchester Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Donald A Gill
  • Entry: 309
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Indigomoon's Midnight Confession

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Paula Hartinger
  • Entry: 98
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Master of T Arts

      2nd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHB Beacon's God Of Thunder

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Silverhill High Society

      4th Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHS Greenough Amberlove Drafty Kilt JH

Hound Group

  • Judge: Mr. Roger Hartinger
  • Entry: 111
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Black Majesty's Satisfaction

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Belisarius JP CI My Big Boy

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry My Grass Is Blue

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHB Wolfrun All Your Heart Desires

Working Group

  • Judge: Dr Donald A Gill
  • Entry: 149
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Koba's Snowfall's Texas Lonestar

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHB Rivergrove's Enough Said

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHS Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH Bang's Catch Me If You Can RA CA FDC CGC

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Carolyn Herbel
  • Entry: 57
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHS Wildefox's Ace Up My Sleeve

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Kelwyn's High Society

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man

      4th Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCH Spindletop's Miles And Miles of Texas

Toy Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 184
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

      2nd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Zephyr Irresistible

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Tabu XP Caryse Don't Stop Believing

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCH C & M's Honey I'm Good

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Seabee's King Louie D' Kokopelli's At Koba

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Dawin Steal My Heart

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS All Around Funny Girl of Riverside

Herding Group

  • Judge: Mrs. Carolyn Herbel
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Majestique Just My Style

      2nd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCH Eclipse Turnin' Sexy Up To 10

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHS Scalloway's Lion Hunter

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Sunfarm--George Creek's Forget Me Not

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Roger Hartinger
  • Entry: 1
    • Breed: Lancashire Heeler
    • Name: Broken Wing's Prince Edward


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.