Chain O'Lakes Kennel Club Grayslake, IL 2019-01-25
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1107
Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Alec Clark
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Virginia Murray
- Entry: ---
- Breed: Afghan Hound
- Name: Pahavi Fifty Shades of Pink
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Virginia Murray
- Entry: ---
- Breed: Golden Retriever
- Name: Decorah's Two's Are Wild
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt
- Entry: 181
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Harlequin That Thing You Do
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 87
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Laurel Double Or Nothing
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Highland Rim Sugar Man Of Presidio
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Foxglen Takin It To The House
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 284
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Smooth Criminal At Arkangel
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Cammcastle's Hammertime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Peter A. Frost
- Entry: 91
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Grinnation Noble Dreamslinger Of Heritage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 135
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's The Fighting Irish
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Grellis Top Brass
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Engel's Pride Despacito
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 119
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Dawin Rhythm Of The Heart
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Anana's Most Valuable Player CGC
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Eric J. Ringle
- Entry: 138
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Double G's Linincorgi Adele's The Eeventh Day
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Emerald Isle Dancer On Broadway
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Harmony's The Point Of No Return
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 1
- Breed: Mudi
- Name: Twisted Acres Gemini Dream NA NAJ CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.