Pasco Florida Kennel Club Brooksville, FL 2019-01-17
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1345
Best In Show
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Shannon Piquet
- Breed: Rat Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 292
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH D.B.F. Kingslanding Shooting Star
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Noah Milam
- Breed: Chow Chow
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 292
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Alisaton East Of Eden BN RN RATO CA
Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 256
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Brittany
- Name: CH Brigadier's Triumphant Under Fire MH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 166
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Gay Kuehnel-Hisatake
- Entry: 230
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Overlook Lisiji Meant To Bee ACT1 DN
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHP Daveren's Life of the Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Rowbotham
- Entry: 153
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Conceitted Just Convinced
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 181
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: CH Valcopy Ter-Lee Hot To Trot V Niklby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert Rowbotham
- Entry: 141
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 210
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abingtons Way Out West
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Laureate Who Knew
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Noblestarzz Music OTH Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.