Tacoma Kennel Club Puyallup, WA 2019-01-13
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1975
Best In Show
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Fitzmaurice
- Entry: 41
- Class: Open Intermediate
- Name: Lily Angeline Bennett
- Breed: Cirneco dell'Etna
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Darren Bowey
- Entry: 772
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Fitzmaurice
- Entry: 41
- Class: Open Senior
- Name: Maxwell Adams
- Breed: Saint Bernard
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Darren Bowey
- Entry: 772
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Tranquility's Too Hot To Handle
Sporting Group
- Judge: Mrs. Leta Graham
- Entry: 378
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Parador Sinnadar
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Stacey B Davis
- Entry: 255
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Long And Low Flying Solo MW
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Castlehill's Snoline Man In Black
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Prof. Douglas Taylor
- Entry: 392
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Sevens For All The Marbles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Linda Wells
- Entry: 204
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Forliny Home
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Regency's Play To Win
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John C. Ramirez
- Entry: 237
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Fabel-Mi Wok 'N The Park
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Starmarc Man About Town
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Adoration's Start Me Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Thomson P Stanfield Jr.
- Entry: 233
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Unforgettable Belle Rouge Lulu
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Barkee All That And More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Darren Bowey
- Entry: 276
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Sweetwater's Summer Soul-Stice
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Toreth's Tungsten Archer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Entry: 1
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Quelle Aubaine D'Eroudur
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.