Pasco Florida Kennel Club Brooksville, FL 2019-01-12
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1626
Best In Show
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 35
- Class: Open Intermediate
- Name: Jessica Braatz
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 475
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Lockshire's Walk The Line Splendor SL
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 34
- Class: Open Senior
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 475
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Royal Steel's Zander
Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 272
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Sherlane Simply Striking
- Breed: Brittany
- Name: CH Brigadier's Triumphant Under Fire MH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 235
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Baha Pyramid Scheme JC BN CGC NAJ TKA
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB DC Springridge Red Dawn's Supermoon Rising SC
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Crossroads Just My Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 264
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Mysticlight's The Maison Valentino O'Kristari
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Journey's N Vegas Circle Of Light
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Addox's Stand And Deliver
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Charlotte Clem McGowan
- Entry: 174
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Blue Moon Boston Pops
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Conceitted Just Convinced
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Audrey Lycan
- Entry: 237
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmark's Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: Havanese
- Name: CH Rockhurst's Tickled Pink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 170
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Majestys Legaxy Another Easy Masterpiece
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 244
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Hurricane RN CGC TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. JoAnne M Buehler
- Entry: 1
- Breed: Barbet
- Name: Cowboy Biscay's Lapis Lazuli
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.