121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Corpus Christi Kennel Club, Inc. Sinton, TX 2019-01-11

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 542

Best In Show

  • Judge: Mr. Rodney R. Merry
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Bar-Net Rockys Little Dillio

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Rodney R. Merry
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Purple Rain

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Jay Richardson
  • Entry: 4
    • Class: Open Senior
    • Name: Grace Stewart
    • Breed: Irish Water Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 153
    • Breed: Basset Hound
    • Name: CH Reveille's Foxglen Rythum and Blues

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Jay Richardson
  • Entry: 4
    • Class: Open Junior
    • Name: Catherine Sampson
    • Breed: Pug

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 153
    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Lindi's Heavenly Scottish Delight

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jay Richardson
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Master of T Arts

      4th Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: Rozebottel's Strawberrylicious

Hound Group

  • Judge: Mr. Yuri Fabricio Pastor
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Kiarry My Grass Is Blue

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: CH Shahtani Pequest Twilight Zvart CM

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: CH Crown Jewel Princess Eugenia of Majenkir

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH J-Walk's Pink Diamond SW

Working Group

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHB Rivergrove's Cloudy Bay

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Divine Acres I've Arrived At Regent

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Foxfire's Alltimate Wanna Be

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: Polar Mist Set'n T World On Fire Z'msky N Icepaw

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 41
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Pegfield Tintern Tiggy-Winkle

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Klassique's Good Morning Starshine

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Lindi's Heavenly Scottish Delight

      4th Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Barnstable Pitch Perfect

Toy Group

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Bar-Net Rockys Little Dillio

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

      3rd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Zephyr Irresistible

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: Timeless Stella By Starlight Aero

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Purple Rain

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Siimline's Love Legacy Truth

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHP Frerose Good Time Charlie

Herding Group

  • Judge: Mrs. Wendy G Willhauck
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Antebellum's Sharp Shooter

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Heidelberg's Hanna Bonnie T

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: CH Montague De La Vie En Rose At BWK

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCH Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' C

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.