121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Corpus Christi Kennel Club, Inc. Sinton, TX 2019-01-10

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 501

Best In Show

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Bar-net Rocky's Little Dillio

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Rodney R Merry
  • Entry: 3
    • Class: Open Senior
    • Name: Grace Stewart
    • Breed: Irish Water Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Jay Richardson
  • Entry: 135
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Triple H Bechanci Knight To Remember

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Rodney R Merry
  • Entry: 3
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Marilyn Dempsey
    • Breed: Long Coat Chihuahua

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Jay Richardson
  • Entry: 135
    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Lindi's Heavenly Scottish Delight

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Silverlakes There's No Business Like Show Busin

      4th Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: Rozebottel's Strawberrylicious

Hound Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH J-Walk's Pink Diamond SW

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHB Houla's Expecto Patronum

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Bo-Bett Air Force One

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: CH Belisarius JP CI My Big Boy

Working Group

  • Judge: Mr. Jay Richardson
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Protocol's I Came I Saw I Sparkled

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Magicwinds River Of Dreams TT CGC

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH 4M's True Blood

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Bark Bark N Wild Spirit's Desert Star

Terrier Group

  • Judge: Mr. Jay Richardson
  • Entry: 35
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Pegfield Tintern Tiggy-Winkle

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Klassique's Good Morning Starshine

      3rd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Barnstable Pitch Perfect

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Lindi's Heavenly Scottish Delight

Toy Group

  • Judge: Mr. Rodney R. Merry
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Bar-Net Rockys Little Dillio

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: Timeless Stella By Starlight Aero

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHB Ashlan's Makes Mouths Happy @ Badgerden

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Siimline's Love Legacy Truth

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: Primah-Shilo Ke-Tu's Mirror Image At Urban Venture

Herding Group

  • Judge: Ms. Amy Gau
  • Entry: 58
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Heidelberg's Hanna Bonnie T

      2nd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: CH Montague De La Vie En Rose At BWK

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCH Fu You Yuan Odin Firestone

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCH Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' C

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.