121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Northern Neck Kennel Club of Virginia Fredericksburg, VA 2019-01-09

Posted by: Mark Desrosiers

Total Entry: 847

Best In Show

  • Judge: Ms. Joanne (Jan) N Paulk
    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Pequest Primrose

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moon Light Drive

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
  • Entry: 214
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Evergreen Set Fire To The Rain

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Sevenoaks Lady Penelope

      3rd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Edgewood Insider Information

      4th Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHG Pond Hollow Third Time's A Charm RN BN

Hound Group

  • Judge: Ms. Joanne M. Buehler
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Sporting Fields Love And Shenaningans

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: Vogue Zero Messenger To The Future

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Kisa More To Love At Reveille

      4th Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: CH Lileo's Sunshine Dream Farao Anubis

Working Group

  • Judge: Mrs. Catherine Bell
  • Entry: 165
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Jerdan's High Intesty Catagory 5 V Victoria CGC TD

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Sammantic Querida

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Hi-Tech's Shake Rattle N Roll

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
  • Entry: 90
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA RATN DN CA

      2nd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck Money Talks

      3rd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Steele Force With Tenn Penn

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHS High Mtn Warfox High Noon At Foxterity

Toy Group

  • Judge: Mr. Elliott B. Weiss
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Pequest Primrose

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHS Smash Jp Copenhagen

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's Once In A Minion

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imagination

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. David Bolus
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Fierce's Mission Critical For TX Star

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA BCAT

Herding Group

  • Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moon Light Drive

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Deauville Du Tchibo D'Ebene

      3rd Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: GCHS Broadcreek's In The Sky With Diamonds @ Witzke

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHP Riverside Get Over It

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
  • Entry: 2
    • Breed: Belgian Laekenois
    • Name: Flaxfields Where The Boys Are CM


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.