Rubber City Kennel Club Tallmadge, OH 2019-01-06
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1070
Best In Show
- Judge: Ms. Diane Anderson
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Diane Anderson
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Michael Sosne
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Weimaraner
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Michael Sosne
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Bryant Janetzke
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 233
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Oncore MyKyna Heisman Run
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Sosne
- Entry: 151
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Kiarry & Dakota Freedom And Whiskey
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Luvakis Shirley's Legen-WaitForIt-dary!Legendary! JC CGCA CGCU TKN FDC
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mayapple It Wasn't Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 239
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Me
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Tandt's GMJ's The Inimitable Doc Holiday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 61
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH LAMZ Really Really Ridiculously Good Looking
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 131
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's The Fighting Irish
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Rock-Et My World
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Grellis Top Brass
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 99
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Davane Happy Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 145
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook"s Mischief Maker
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Kysarah's Whiskey Cowboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.