121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Kennel Club of Palm Springs, Inc. Indio, CA 2019-01-06

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 3308

Best In Show

  • Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH JBB's Turn The Tables

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Fanatic Scott YF

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Mary Anne Brocious
  • Entry: 58
    • Class: Open Junior
    • Name: Chance Haught
    • Breed: Standard Poodle

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Mickey L. Polimeni
  • Entry: ---
    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Ahuilaca Etla

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Mary Anne Brocious
  • Entry: 58
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Leila Smith
    • Breed: Cane Corso

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Mickey L. Polimeni
  • Entry: ---
    • Breed: Saluki
    • Name: CH Khiva's Lily

Sporting Group

  • Judge: Mr, Desmond J. Murphy
  • Entry: 546
    • 1st Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHG Golden Empire's Double Action Remington JH

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Alibi's Call It Good

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHS Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH

Hound Group

  • Judge: Mrs. Joan Goldstein
  • Entry: 485
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Pinnacle Kentucky Bourbon

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me

      3rd Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCHG Kool And The Gang

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH M & M's Calamity Jane

Working Group

  • Judge: Ms. Mary Ann Brocious
  • Entry: 550
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnibon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Ederra's Dodger Blue Of Glacier

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision

Terrier Group

  • Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
  • Entry: 426
    • 1st Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Diego China Rush

      4th Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserock's my eyes adored you

Toy Group

  • Judge: Mr. John C. Ramirez
  • Entry: 369
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Nirvana's Skittles

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHB Adoration's Start Me Up

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: CH Fabel-Mi Wok 'N The Park

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. R. Ellen Fetter
  • Entry: 369
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Fanatic Scott YF

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Le Petite Prince De La Bete

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Rivendel's Barefoot Bandit

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: Canmoy's Boston Bee's Kneess

Herding Group

  • Judge: Mrs. Betsy Horn Humer
  • Entry: 337
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH JBB's Turn The Tables

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Woodside's Maxum

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Love'n Stuff Summer Of Dreams

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.