121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Champlain Valley Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2018-12-06

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 564

Best In Show

  • Judge: Mr. Frederick R. Vogel
    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHS Nashira's Just Beat M All

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Frederick R. Vogel
    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Betsey Horn Humer
  • Entry: 7
    • Class: Open Senior
    • Name: Hope Anzalone
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Betsey Horn Humer
  • Entry: 7
    • Class: Novice Senior
    • Name: Cheyenne Caribou
    • Breed: Great Pyrenees

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Betsey Horn Humer
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHS Rancho's Coast To Coast @ Willcare

      3rd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHB Epik's First Edition CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC

Hound Group

  • Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHS Nashira's Just Beat M All

      2nd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Lacey's Not My Circus

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Isbjorn Dunharrow's Dreamchaser

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH Blackdales Wrecking Ball SW

Working Group

  • Judge: Ms. Janet Cohen
  • Entry: 126
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: CH Sapphire's Affirmed At Solevita

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Irish Whispers Of Connemara

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Nighthawk's Antonio Banderas Too CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr. Michael D. Buckley
  • Entry: 43
    • 1st Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: CH Seamist Knight To Remember BN CGC

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA

      3rd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Laochragh's Hope Rises Like A Phoenix

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Foxjar Mezza Luna

Toy Group

  • Judge: Mr. Richard Bohannon
  • Entry: 80
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHS Smash JP Copenhagan

      2nd Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: CH Tudorhurst Porthos of Sanchi

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's One in A Minion

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Angelheart N Adorabeull's Moose On The Loose

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Autumn Hills Superhero

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA BCAT

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: CH Festabull's The Longest Day

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Slimline's Love Legacy Truth

Herding Group

  • Judge: Mrs. Betsey Horn Humer
  • Entry: 41
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Fuzzy Farm All Things Considered

      2nd Place

    • Breed: Canaan Dog
    • Name: GCHG Pleasant Hill Avram Of Carters Creek

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.