121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

San Joaquin Kennel Club Stockton, CA 2018-12-03

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 842

Best In Show

  • Judge: Mr. Robert R. Frost
    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Cabaret Chasing Classic Cars

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Rober R. Frost
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH JBB's Turn The Tables

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 1
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lily Angeline Bennett
    • Breed: Cirneco dell'Etna

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 231
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Sidels Feisty Francesca

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 6
    • Class: Open Senior
    • Name: Gillian Campbell
    • Breed: Rhodesian Ridgeback

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 231
    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Wiretap's Life Is A Highway

Sporting Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Wynmoor Interstellar

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHG Winchester's Made My Day

      4th Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit

Hound Group

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 99
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Cabaret Chasing Classic Cars

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Long And Low Flying Solo MW

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.

Working Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHG Taolan Quest Flying Cloud

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Naples SanRoQue Mayfair2J Backin The [email protected]

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Topaz Green Hornet

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: CH Hanlon's Hurricane Captain Chaos

Terrier Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserock's my eyes adored you

      3rd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Noble's Random Reaction At Toria

      4th Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCH Earthquake Staff's Just One Look

Toy Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Golden Castle's Handsome Baron

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Brookhaven Here Comes Hogan

      4th Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCHS C And M's Fabio

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Xeralane's Bite Me

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Fanatic Scott YF

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Jogoso's Makin' Waves

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHS Broken RD's Can We Talk At Prunehill

Herding Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH JBB's Turn The Tables

      2nd Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: GCHB Thrymheim's Rebel On The Loose BCAT

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Kingsbury Red Dragon Of Claymore

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Cordmaker Boys Will Be Boys

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: None entered
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.