121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Imperial Valley Kennel Club Yuma, AZ 2018-12-03

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 489

Best In Show

  • Judge: Mr. James E Frederiksen
    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Hampton Court Broxden What A Carnation

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. James E Frederiksen
    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: Stonebrook's Sweet Jujube

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Janet Fink
  • Entry: 3
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Madison A. Eden
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Keke Kahn
  • Entry: 69
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Foxboro Cristolino

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHB Seamrog Spitfire

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH KIngslanding's Dream In Pink Mansion

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Conamara Continental Supersport

Hound Group

  • Judge: Mrs. Denise Arlynne Ross
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Jorogz Ember N' Ashes At Liebran

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH J-Walk Devil In Disguise

      4th Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Sidekick Sanchu Gilbey On Ice

Working Group

  • Judge: Mrs. Keke Kahn
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: CH Ederra's Dodger Blue Of Glacier

      2nd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHB Namiye's Little Sparkler Von Erstklassig

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Galaroc N Black dymond's Gonna Get Real

      4th Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Histyle's Gabby Girl Of Twilight

Terrier Group

  • Judge: Ms. Gay Dunlap
  • Entry: 29
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Hampton Court Broxden What A Carnation

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Just In Case

      3rd Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: CH Derrydown Can Webe Frank

      4th Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCH Moolti VIP Del Gran Vencedor

Toy Group

  • Judge: Mrs. Keke Kahn
  • Entry: 66
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Karals Won't Apologize

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Nirvana's Skittles

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Kolmar's Steeler Of Hearts

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Keke Kahn
  • Entry: 48
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Nspird Spotsafire Unscripted

      3rd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: CH Bar King's Fair Isle Southern Comfort

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Sabe's Simply Bulletproof

Herding Group

  • Judge: Mrs. Janet Fink
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: Stonebrook's Sweet Jujube

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Scott's Lady Liberty

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Bon Idee's Over The Legal Limit

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.