Ingham County Kennel Club, Inc. East Lansing, MI 2018-12-01
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1413
Best In Show
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 29
- Class: Open Intermediate
- Name: Luke Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Donna J. Francis
- Entry: 624
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Cimar's Seeing It My Ray
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Miriam Fox
- Breed: Smooth Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Donna J. Francis
- Entry: 624
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Blackwitch She's Got Sparkle
Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 317
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Nani Breica N Crosswind Aloha
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Crownroyal Chrisand Tea Connection
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Belledin's WannaStay The Cowboy Kid CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Jane E. Treiber
- Entry: 137
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Aruzia Joyous Pennyroyal At Riverue
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth BN RN JC TKA
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Stackem Up Just Call Me Fred
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 318
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Cammcastle's Hammertime, U Can't Touch This
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Highlander's A Song Of Ice And Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 94
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Mark Lucas
- Entry: 182
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Ferazi GDM Titania At Jaros
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 117
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Scampezzys Wind Blown At Hi Tide
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Sprookje N Sherwood Special Blendz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Donna J. Francis
- Entry: 230
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Foxwood Lionhart's Quintessence
- Breed: Puli
- Name: GCHB Mezok Ramanok CD BN RE NAJ NAP OJP NFP RATN CGCA
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero Here We Go At Charson
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Mark Lucas
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Pilote Prive D'Eroudur
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.