Tucson Kennel Club Tucson, AZ 2018-11-17
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1174
Best In Show
- Judge: Miss Gabriela Garcia
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Timbaray N' Sastya's Outlaw CD JH CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Miss Gabriela Garcia
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kathryn A Cowsert
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Kyle Bismore
- Breed: German Wirehaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia Trotter
- Entry: ---
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Trilogy's Moment Of Totality V Kindle TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
- Entry: 17
- Class: Open Junior
- Name: Annabell Young
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia Trotter
- Entry: ---
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH Derrydown Cam Webe Frank
Sporting Group
- Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
- Entry: 211
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Timbaray N' Sastya's Outlaw CD JH CGC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Doubleplay's Fleurting At Mardi Gra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Kenneth H. Levison
- Entry: 168
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Whippet
- Name: GCH Starline's Audrey Hepburn
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Koradox Pramada's Force of Nature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles Trotter
- Entry: 211
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Legendale Lady Luk V Goldgrove CGN
- Breed: Akita
- Name: GCHG Dune's Kicking And Screaming
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Semper Fi Dasher CD BN CAX FDC CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David Kirkland
- Entry: 79
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: Slyfox Cecil D. Roguemont
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 145
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Galfox Fiddlehead
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Johnny R Shoemaker
- Entry: 121
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Nspired On The Mark
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Rebelrun Rebellion At Elite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Donna Buxton
- Entry: 192
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Wylecote Dress Casual
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Kaigan The Black Pearl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David J Kirkland
- Entry: 2
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Broken Wing"s Prince Edward
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.