Southern Colorado Kennel Club, Inc. Pueblo, CO 2018-11-10
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 1210
Best In Show
- Judge: Mr. Sean Delmar
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Sean Delmar
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance CGC CGCA
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 33
- Class: Open Senior
- Name: Will Inghram
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 442
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Courage's Alexander The Great of CJS Ranch
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 33
- Class: Open Intermediate
- Name: Jade Chase
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 442
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Kayenta's The Joker
Sporting Group
- Judge: Ms. Shelley S Hennessy
- Entry: 175
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Killara's Brighter Than The Sun TD SH RATO
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Simerdown's Odin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Andrea Bradford.MD
- Entry: 146
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHS Harehill's Mint Julep
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Courage's Alexander The Great Of CJ's Ranch
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHB DC Bazinga Caspian The Crown Prince CGC SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ken Murray
- Entry: 282
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance CGC CGCA
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Geysercreek Starmounts Tag Im It
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Kelsey's Gran Torino BN RI CGC
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Snowy Mountain's Norman Invasion At Redrock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 58
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Evanlee's Glory Bound
- Breed: Scottish Terrier
- Name: McChree's Just Michael
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 129
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Orchard Hill Shirmont Back Story
- Breed: Maltese
- Name: GCH Avante's You're So Vain Simon
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHP Orwick's Great Expectations
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John P, Wade
- Entry: 158
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniakas Whizz Bang Wallop
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Rosan's Go Big Or Go Home CA CGC
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cathy Delmar
- Entry: 125
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Blu Chip's Serendipity
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Larklain Flash's Top Hat And No Tail
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Rocheuses Country Gem
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Cathy Delmar
- Entry: 4
- Breed: Russian Toy
- Name: Vivabossa Jan Lui
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.