Salisbury Maryland Kennel Club, Inc. Salisbury, MD 2018-11-10
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 794
Best In Show
- Judge: David Bolus
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
Reserve Best In Show
- Judge: David Bolus
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
Junior Showmanship
- Judge: Alessandra Folz
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Carol Kniebusch Noe
- Entry: ---
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Bootiff's Great Star Sirius Black And White
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Alessandra Folz
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Fred Ortiz
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Carol Kniebusch Noe
- Entry: ---
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Tessier Wyntuk Straight Talkin
Sporting Group
- Judge: Ann Roth
- Entry: 226
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xtraordinare' Of Marlyn
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Clussex Step Right Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 77
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH C.J.Sweet Georgia Brown
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Dubucher Dynamite At VernacciaCM
- Breed: Whippet
- Name: Excel Pinnacle Wicked
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Noe
- Entry: 176
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Jernan's Rudolf Valentino RN CGC TT
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Ereka Timeroak Surreal
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Casa Reale's Skyline Surfer "Hudson"
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Spot-On Rosendane's Brighter Than The Sun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: James Fredericksen
- Entry: 78
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHG Crescent V Emerick V Raynaire Set Fire to th Rain
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monomour My Favorite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 90
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmarks Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro Once In A Minion
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Marchwind Sweet Victory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carol Kniebusch Noe
- Entry: 64
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Halobridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Laredo's Purple Rain
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Sarbrae's MVP At Deeridge
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHB Timari Telain In No Uncertain Terms
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: James Fredericksen
- Entry: 69
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Dutchibo Diebene
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Jana Armitage Freelance OA NAJ NF
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Corgard's Catch Me If You Can
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Carol Kniebusch Noe
- Entry: 2
- Breed: Barbet
- Name: Hickory Tavern Fortune Cookie DJ
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.