Ann Arbor Kennel Club, Inc. Monroe, MI 2014-07-06
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1
Best In Show
- Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Moon River
Junior Showmanship
- Judge: Mary Holkenbrink
- Entry: 24
- Class: Master
- Name: Tyler Wells
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Donavon Thompson
- Entry: ---
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wyndcrest Your Place Or Mine?
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Jamie Hubbard
- Entry: 413
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Javal I'm Movin On To Hootwire RN BN CGCA
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sastyas Eleven Eleven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Linda C. More
- Entry: 250
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Lehigh-Darkwynd Flora
- Breed: Saluki
- Name: GCH Takara The Time Is Now
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Linda C. Krukar
- Entry: 284
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles Run Cot'n Pic'n Cotton Gin
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Pouch Coves Seabrook Enough Said
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Avatar Cosmac Storm
- Breed: Boxer
- Name: CH Inspiration's Breath Of Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Entry: 90
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Darwyn Bruhil's Flying Circus
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake's Scout Master
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Action Spark Of The Divine CA CGC
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: June A. Penta
- Entry: 255
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Gdm Zenyatta At Lakeside
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Carver's Uncle Lenny
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Zen's Cirque Du Soleil
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robert D. Ennis
- Entry: 126
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Keeshond
- Name: CH Whirlaway's Flying Turns NA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Linda C. More
- Entry: 187
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Moon River
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Trelynn's Something About Amy
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Roger D. Gifford
- Entry: 5
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Mijokr's HB Libby Riddle
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.