110818_wwg_Amaze110818_wwg_Nash110818_wwg_Utter110818_wwg_Nate110818_wwg_norman110818_wwg_Maverick110818_wwg_Diana110118_wwg_wilma110118_wwg_paige110118_wwg_Nina110118_wwg_Lizzee110118_wwg_posy110118_wwg_Sami

North Arkansas Kennel Club Springfield, MO 2018-11-08

Posted by: Gina Wieser

Total Entry: 785

Best In Show

  • Judge: Betty Anne Stenmark
    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS New Years Somerset Single Barrel Batch

Reserve Best In Show

  • Judge: Betty Anne Stenmark
    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS T And T's GMJ's The Inimitable Doc Holliday

Junior Showmanship

  • Judge: David Miller
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Jade Rosenkoetter
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Steve Keating
  • Entry: ---
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHS Love That Jimmy Fallon CM

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: David Miller
  • Entry: 10
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Anisa Drake
    • Breed: Neapolitan Mastiff

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Steve Keating
  • Entry: ---
    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Adonai's Drawn From The Water

Sporting Group

  • Judge: David Miller
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Unity's Maid An Entrance CA CGC

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHB Beacon's God Of Thunder

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHP Everso's Toein' The Line

Hound Group

  • Judge: robert hutton
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Pinnacle Tennessee Whiskey

      2nd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHB Houla's Expecto Patronum

      4th Place

    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: GCHS My She Dances Like Uma Thurman

Working Group

  • Judge: Dr Steve Keating
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS TandT GMJ's The Inimitable Doc Holliday

      2nd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHG Oles Ognennu Zver CGCU

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Rivergrove's Game On CD PCD BN RN CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Arkticos Storybook White Iris

Terrier Group

  • Judge: Dr Steve Keating
  • Entry: 65
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Nileefox Dirty Outlaw

      2nd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHS Highland Downs Hell Toupee

      3rd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHS J'Adores Stanley Cup Toews At Raelyn

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Anstamm Tansy Takes Off

Toy Group

  • Judge: David Kirkland
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS New Years Somerset Single Barrel Batch

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Sunrise Dragon Nikola

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Skyview's Dakotah Reign Of Desire

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Bar-net Rocky's Little Dillio

Non-Sporting Group

  • Judge: Robert Vandiver
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHG Safari's Subversion

      3rd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Lin Shan's Feeling the Future With O-Na-Pei

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHB Nspir'd's Bayside I Scream Special

Herding Group

  • Judge: James Moses
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHS Marquis 'Hermes V Kenlyn

      2nd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: Coventry A Million Reasons

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHS Love That Jimmy Fallon CM

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Robert Vandiver
  • Entry: 4
    • Breed: Lancashire Heeler
    • Name: Broken Wing"s Prince Edward


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.