110818_wwg_Amaze110818_wwg_Nash110818_wwg_Utter110818_wwg_Nate110818_wwg_norman110818_wwg_Maverick110818_wwg_Diana110118_wwg_wilma110118_wwg_paige110118_wwg_Nina110118_wwg_Lizzee110118_wwg_posy110118_wwg_Sami

Decatur Alabama Kennel Club Decatur, AL 2018-11-08

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 808

Best In Show

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
  • Entry: 8
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Mindi Haley Coker
    • Breed: Irish Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 215
    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHS Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
  • Entry: 8
    • Class: Novice Intermediate
    • Name: Addison Ann Stephenson
    • Breed: Lagotto Romagnolo

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 215
    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCHS Cajun's Bayou Hunter

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion

      3rd Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCHS Cajun's Bayou Hunter

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight

Hound Group

  • Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHS Passport's I Kissed A Girl SS

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Iconic

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Aariel's Precious Jewel CGCA BN JC CA TKN RN SEN SBN

Working Group

  • Judge: Ms. Annella Cooper
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Vondura's Let's Go Crazy

      2nd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHS Midnight Rider's Black Denim Trousers

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH Rummer Run Maximus Commander In Chief

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal CGC

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Margo E. Klinger
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Captain Jack

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Steele Force With Tenn Penn

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Irresistibull's I'm On Fire with Ambition

      4th Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCH Omega's Never Enufbull With Benmar

Toy Group

  • Judge: Mrs. Margo E. Klinger
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew

      2nd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Hallmark Jolei Rock-Et My World

      3rd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Karma's Promise Key-Per

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Abbalea Henry Tudor

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 120
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Whitecap Excellence

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: CH Aldea You Don't Know Jack

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHB Wintergarden The Heat Is On

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert J. Shreve
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Ragtyme Call Off The Search

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Majestique Just My Style

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG Harmony's The Point Of No Return

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHB Moonshadow A League Of Her Own CDX BN RAE FDC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
  • Entry: 1
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.