110818_wwg_Amaze110818_wwg_Nash110818_wwg_Utter110818_wwg_Nate110818_wwg_norman110818_wwg_Maverick110818_wwg_Diana110118_wwg_wilma110118_wwg_paige110118_wwg_Nina110118_wwg_Lizzee110118_wwg_posy110118_wwg_Sami

Tri-State Kennel Club, Inc. Springfield, MO 2018-11-04

Posted by: Gina Wieser

Total Entry: 680

Best In Show

  • Judge: Dr Scott Kellogg
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Gaelgorm Shades Of Darkness

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr Scott Kellogg
    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Lin Shan's Feeling the Future With O-Na-Pei

Junior Showmanship

  • Judge: Linda Clark
  • Entry: 20
    • Class: Open Senior
    • Name: Savannah Swigart
    • Breed: Bloodhound

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Douglas Johnson
  • Entry: 253
    • Breed: Cirneco dell'Etna
    • Name: GCH Cy'Era Vesta

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Linda Clark
  • Entry: 20
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Bevin Towell
    • Breed: Papillon

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Douglas Johnson
  • Entry: 253
    • Breed: Pug
    • Name: GCH KNGZ Appetite For Destruction

Sporting Group

  • Judge: Joanne Buehler
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHP Everso's Toein' The Line

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Silverlakes There's No Business Like Show Busin

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCH Magicbrit Tonan Hope Lightning Thief

      4th Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: Gold Star's Bruyerre To The Throne

Hound Group

  • Judge: Douglas Johnson
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Aurora's Rhythm of My Heart

      2nd Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: CH Nevaehs L-Wynds Blowing In The Wind

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHS Lin Shan's Belle Of The Ball

      4th Place

    • Breed: Cirneco dell'Etna
    • Name: GCH Cy'Era Vesta

Working Group

  • Judge: Christie Martinez
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Kanza'n Apache Run's Wanna Talk About Me

      2nd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Sketchbook Rodeo Clown Ratn

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: Midwest's Bullet In A Bonfire RTG

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Zane's The Thrill Of It All

Terrier Group

  • Judge: Wood Wornall
  • Entry: 72
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Gaelgorm Shades Of Darkness

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Kernow A Dog Named George

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Nileefox Dirty Outlaw

      4th Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Gabi With Tan Tien Qi

Toy Group

  • Judge: Marge B. Calltharp
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH KNGZ Appetite For Destruction

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Flashfires Shaws Calling Dibbs

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS New Years Somerset Single Barrel Batch

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Sunrise Dragon Nikola

Non-Sporting Group

  • Judge: Linn Klingel Brown
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Lin Shan's Feeling the Future With O-Na-Pei

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Qazara Eternal Reign

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Stoneridge Queen Bee Hispot

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Adonai's Drawn From The Water

Herding Group

  • Judge: Linda Clark
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Majesic Elite Clever Endeavor

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHS Marquis 'Hermes V Kenlyn

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Indigomoon's Midnight Confession

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCH Woodridge Moonshine In The Trunk RN CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.