Brazoria Kennel Club, Inc. Humble, TX 2018-11-03
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 444
Best In Show
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Top Hat And Tails At Samskara
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathleen V Carter
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathleen V Carter
- Entry: 14
- Class: Novice Senior
- Name: Annabelle Vosko
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 55
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Frontier's A Fist Full of Dollars
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Foxwoods Ivywood Knights Valley
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Emmawood's Changes In Latitudes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 52
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: Tetu's Diamond In The Rough
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Komar's Swirl'N Wind
- Breed: Whippet
- Name: Debmar Dixie Darling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Betty Regina Leininger
- Entry: 82
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Hicks Farms Dapper Dani V Edelweiss
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Histyle's Somewhere Over The Rainbow
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Orion Windy City's Steel Guitar V Dane D'Coeur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 29
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Nightengale Carry On At Barnstable
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Absolute Dark Chocolate Caramel And C Salt
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH Aranisle's Brute Force
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Betty Nelson Pollock
- Entry: 66
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Top Hat And Tails At Samskara
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH C & M's Honey I'm Good
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Lohona La Rumba Esta Caliente @ Meredith
- Breed: Havanese
- Name: Forwest Gimmee Three Steips
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Betty Regina Leininger
- Entry: 85
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Bellmont Talk About My Girl
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Primah-Shilo Ke-Tu's Mirror Image At Urban Venture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Tomas (Alane L.) Gomez
- Entry: 61
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Karisma's Unforgettable
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Montague De La Vie En Rose At BWK
- Breed: Puli
- Name: GCH Piroskai The Woodlands TX At Pajkos CGC NAP NJP
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS XIV Karat Special Place In My Heart At Briga
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.