101118_wwg_Pancho101118_wwg_nexpa101218_wwg_Prince101118_wwg_shakespeare101118_wwg_Katniss101118_wwg_blade101118_wwg_casino101118_wwg_Groovy100418_wwg_NASH092718_wwg_junior100418_wwg_Raul100418_wwg_Maverick

Catoctin Kennel Club West Friendship, MD 2018-10-11

Posted by: Mark Desrosiers

Total Entry: 730

Best In Show

  • Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Richard Todd Jackson
  • Entry: 2
    • Class: Open Junior
    • Name: Natalie Shinego
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Karen C. Wilson
  • Entry: 207
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Carmel Sky High Wish Upon A Star

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Richard Todd Jackson
  • Entry: 2
    • Class: Open Senior
    • Name: Moria A McGroarty
    • Breed: Australian Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Karen C. Wilson
  • Entry: 207
    • Breed: Chow Chow
    • Name: CH Flamingstar I Put A Spell On You

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Karen C. Wilson
  • Entry: 125
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Legacy Oaks Emperor

      2nd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHS Hollyhunt Not By Chance

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Lunn's Xtraordinare' Of Marlyn

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion

Hound Group

  • Judge: Mrs. Karen C. Wilson
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey

      2nd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHS Mariki's Bluemoon Daimler Marque At Saranan

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry Say When

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH CJ's Sweet Georgia Brown

Working Group

  • Judge: Mrs. Linda Berberich
  • Entry: 149
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      2nd Place

    • Breed: Anatolian Shepherd Dog
    • Name: GCH Chevaliers Du Roland's Pumpkin Pie

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHS Bella Vita's Sambuca Malinari

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Triple Crown's Off And Running

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Karen C. Wilson
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHG Yarrow Venerie Ticket To Ride

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHB Whiskybae Haslemere Habanera

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Cheltenham Harewood Tainted Apple

      4th Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Monamour My Favorite

Toy Group

  • Judge: Mrs. Angela Pickett
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Hill County's Puttin' On The Ritz

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHS Smash Jp Copenhagen

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imagination

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: Tamarin Trebeck

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Purple Rain

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Slimline's Love Legacy Truth

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCH Rebelrun Rebellion At Elite

Herding Group

  • Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CAT HT FDC CA CGCA

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Empyrean's Bullseye At CopperRidge

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Corgard's Catch Me If You Can

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Legacy's Man About Town

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
  • Entry: 5
    • Breed: Barbet
    • Name: HIckory Tavern Former Child Star


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.