Suffolk County Kennel Club, Inc. Smithtown, NY 2018-09-29
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 394
Best In Show
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One I A Minion
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 4
- Class: Open Intermediate
- Name: Ryan Markey
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: ---
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: ---
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Dartan's Firefly At Amorini
Sporting Group
- Judge: Ms. Danelle M. Brown
- Entry: 59
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NA NAJ NF CGC TKA
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Black Anvil Rampant Lion,CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Fyreside The Patriot Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. James Albrecht
- Entry: 42
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Tarabon Herr Rudolph Von Blyler
- Breed: Whippet
- Name: CH Starline's Kurios
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Lacey's Ain't No Sour Grapes
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Bedrocks And All That Jazz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 68
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Rocket's oh No! It's Devo At Fahnestock
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Dijon's Lost Shaker Of Salt
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Niklby's Simply Fawntastic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 59
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Longvue Up The Ante
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Swirling Kilt's Dathuil Nathan At Jonelle
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Kilkenny's Granite Glen Rooney
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 78
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One I A Minion
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Sekhara Let's Get Ready To Royal
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Oakhurst Ace Of Diamonds At Kerasilk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Daniel J Smyth
- Entry: 39
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Widlrose Wildfire
- Breed: Bulldog
- Name: CH Festabull The Longest Day
- Breed: Schipperke
- Name: CH Delamer Teeny Weeny Burberry Bikini
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Danelle M. Brown
- Entry: 46
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Cardross Red Dirt Road
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.