Butler County Kennel Club, Inc. New Castle, PA 2018-09-23
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 893
Best In Show
- Judge: Mr. Lee Herr
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Lee Herr
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Aton De La'pomme
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Nancy J. Glabicki
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Sarah Miriam Fox
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Nancy S. Amburgey
- Entry: 352
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH L&A Goodtymes Kassandra
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Nancy J. Glabicki
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Danielle Kunst
- Breed: German Shorthaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Nancy S. Amburgey
- Entry: 352
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Halcar Stoli Gold
Sporting Group
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 137
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Blacfriar Batholomew Cubbins RA CD GN JH NA NAJ
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHB Cairncross Gives Mystical Mountain Mist At CoDerry
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 116
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Lionlamb's Dark Horse
- Breed: Whippet
- Name: Festiva's Sugar and Skittles
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Stonewall Hansel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Nancy S. Amburgey
- Entry: 195
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Crystal Fountain JP Silver Fox
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Top Shelf's Love Hangover
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Adesa's Best In Show
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: 61
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La'pomme
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Finnabair Double D Friend Of A Friend
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Ceallach Ruby Red Fire
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Longvue Up The Ante
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 144
- Breed: Pug
- Name: CH Shorline's Carmel Apple With Nuts
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Runway's Lets Dance
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH CircleW James Bond
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 76
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB Delamer Summer Hotter Than Others
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Sprookje N Sherwood Special Blendz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Nancy Bodine
- Entry: 131
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Jana Armtage Freelance OA NAJ NF CGCA
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
- Breed: Briard
- Name: GCH Colberry League Of His Own
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Legacy's Man About Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Lee Herr
- Entry: 2
- Breed: Barbet
- Name: HIckory Tavern Former Child Star
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.