Timberland Valley Dog Fanciers Association Chehalis, WA 2018-09-16
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1089
Best In Show
- Judge: Mr. David Alexander
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Toreth's Tungsten Archer
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David Alexander
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sylvie McGee
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Maxwell Adams
- Breed: Saint Bernard
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sylvie McGee
- Entry: 32
- Class: Open Junior
- Name: Brenna McDermott
- Breed: Cirneco dell'Etna
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Valerie J. Brown
- Entry: 179
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: Spinone Italiano
- Name: CH Venticalmi Once Upon A Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Terry B. Carter
- Entry: 65
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mt Sleepy Hollow September In The Rain
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC
- Breed: Saluki
- Name: CH Kushiel's Freespirit Reign Of Fire JC
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Robert Brown
- Entry: 199
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Kumata's Elevate Your Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 85
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dungeness Inspector Bruno By Littlefield
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Dyhar's Great Houdini
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Glenmars American Classic At Classy Staffys
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHG Aacres R E S P E C T @ Dharts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn Alexander
- Entry: 212
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
- Breed: Papillon
- Name: CH Bloom An Eye Of The Storm
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Evensong's Not So Tuff, But Oh So Fine
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Chaulait's Not A Moment Too Soon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Janice Pardue
- Entry: 103
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Barkee All That And More
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS On The Spot N KO's Country Cowboy
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH San Jo Game Changer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Robert M. Brown
- Entry: 143
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Toreth's Tungsten Archer
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Aurealis Zandria's Winning Colors
- Breed: Briard
- Name: Cachet More Than A Guess
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Valerie J. Brown
- Entry: 1
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Quelle Aubaine D'Eroudur
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.