Marshfield Area Kennel Club Marshfield, WI 2018-08-19
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 603
Best In Show
- Judge: Ms. Linda C. More
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Linda C. More
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Katelyn Heiman
- Breed: German Shepherd Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 243
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Castle Danger Walking On Sunshine
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 15
- Class: Novice Intermediate
- Name: Kendal Fabisiak
- Breed: Papillon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 243
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Buff Cap Laconia Every Little Kiss RN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 154
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG RouxChien Rock Star Of The Pack JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Flying Nico De Himmelstein
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 61
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Thaon'so Speedway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 109
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanhook's This Girl Is On Fire
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Euzkalzale's Legacy Of Hope RN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHB Jadems Academy Award CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 36
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Minuteman Safety Last
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Kingsmere The Divine Miss M
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Decorum Brilliance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 63
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Castle Danger Walking On Sunshine
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Alright Alright Alright
- Breed: Silky Terrier
- Name: CH sugarhill's Anything Goes!
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gryphonwood's The Amazing Power N Responsibility
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Mary C Murphy-East
- Entry: 82
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Katzenjammer King Of Cool
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Nipigon Rumba To Lomar
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH San Jo Rock Steady At Kokuryuu CA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 66
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHB Jereco's Simply Irresistible
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Buff Cap Laconia Every Little Kiss RN
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Barkshire's Home Town Hero
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 3
- Breed: Russian Toy
- Name: Highfield Iron Maiden Of Torilar
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.