New River Valley Kennel Club Salem, VA 2018-08-05
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1031
Best In Show
- Judge: Sharon Newcomb
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
Reserve Best In Show
- Judge: Sharon Newcomb
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
Junior Showmanship
- Judge: Geir Flyckt-Pederson
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Imre Mancini
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 346
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Joval Opportunity Knocks
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Geir Flyckt-Pederson
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Adrianna Martin
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 346
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Millspring Muggle Magic
Sporting Group
- Judge: James Reynolds
- Entry: 219
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Ivywood Fusion
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NA NAJ NF CGC TKA
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 122
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Col. Joe B. Purkhiser
- Entry: 190
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergrove's The Name Of The Game
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like Abee CGCA
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Velo's Paloma Picasso V Vision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Geir Flyckt-Pederson
- Entry: 88
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Destineez Wild Blue Yonder
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's Miss Hyperion
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 115
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Gings' Vaguely Noble
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: Yankee Pride High Five
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 100
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Sassafras One's Vogelflight's Honor To "Eli"
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG SunnyOaks One And Done
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Low Rider Pride & Joy
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Aned's Blaise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 189
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero Here We Go At Charson
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Stonewood's Honorable Sir Of Fenwick TKN
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: CH Foxberry Saber
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Kimberly Meredith Cavanna
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Flaxfields I Got A Roughside CM4
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.