Bismarck Kennel Club Bismarck, ND 2018-08-05
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 500
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 201
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS McQ Time To Crank It Up
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Ashley Yoho
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 201
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHB Ajuaq N' Snofire Red Rockz And Blue
Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 104
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS McQ Time To Crank It Up
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 61
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Deluxe Return On Investment
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Aviva Because
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 104
- Breed: Boxer
- Name: GCH Galaroc N Ewing's Showdown
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Lookout Tawee V Radient CGC WAC
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Run Devil Run
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffel And Kimo Go Set A Watchman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 51
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Minuteman Justified
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 70
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfells Almost An Angel At St. Johns
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHS Angelina Ruby's Heavenly Dream
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 42
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Evergreen's Bossa Nova
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHB Ajuaq N' Snofire Red Rockz And Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 57
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Ponwood's Vladimir
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.