Nita Nee Kennel Club, Inc. Centre Hall, PA 2018-07-22
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 475
Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy Daugherty
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Jernan's Rudolf Valentino RN
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy Daugherty
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NA NAJ NF CGC TKA
Junior Showmanship
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 6
- Class: Master
- Name: Sarah Miriam Fox
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 6
- Class: Master
- Name: Madison Wertz
- Breed: Wirehaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 138
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NA NAJ NF CGC TKA
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silverhoney's Rocket Red Glare JH CA DCAT
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 44
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Raydach's Riverwood Ready Aim Fire!
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Lileo's Sunshine Dream Farao Anubis
- Breed: Basenji
- Name: Kisa Maringa Althea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 74
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Jernan's Rudolf Valentino RN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Macaco's Riande Irupe
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Rocket's oh No! It's Devo At Fahnestock
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Gaudeamus X Greycastle Sudden Impact
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 33
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Hampton Court Broxden In Queso Emergency
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Moonstruck
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Argyles Red Diamond
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 56
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Pug
- Name: GCH Casa Blanca's Make A Wish
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Guerin King Returns
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sanderlin Dances Thru The Galaxy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 48
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: Bulldog
- Name: Cherokee Legend Steele
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB NytSky's Lytning Strykes At Kimar
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Aned's Blaise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 64
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Mysharas Amercian Dream
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Avatar Bayshore Now You See Me HT RN CGCA DJ ACT2TKP NAJ CA BCAT
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Camarade Feral Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.