Western Reserve Kennel Club, Inc. Oberlin, OH 2018-07-21
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 501
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA RATN DN CA
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Lisa Graser
- Entry: 3
- Class: Novice Junior
- Name: Aislinn Carlyle Spencer
- Breed: Irish Wolfhound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Entry: 163
- Breed: English Setter
- Name: GCH Summer Hill Bella B Magic
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Lisa Graser
- Entry: 3
- Class: Open Intermediate
- Name: Abigail Booth
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
- Entry: 163
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA
Sporting Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 82
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Kinky Boots
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB Xotica N Bib 'N'Tux One Shining Moment
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Nani Breica N Crosswinds Aloha
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Oncore MyKyna Heisman Run
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Entry: 53
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Spirit Ridge Something Royal Of Rustic
- Breed: Whippet
- Name: GCH DC Kalina Ableaim Hats And Fashions CD SC DS
- Breed: Saluki
- Name: GCH DC 7Seas Parfait Xavier MC BCAT CGC TKN LCX RN
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Bad Wolf's Timbercreek The Tennant Legion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Taylor
- Entry: 111
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB White Eagle's Midnight Avenger
- Breed: Akita
- Name: GCH Argo Stecal's Ami Mignone
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Tamoora's Kaplan Gozleri
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Entry: 43
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Mchill's Wicked Gamez Of Hemlock Lane
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Donaldmac's Treasure Cache
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Daulton's Caoimhe Of Pine Meadow CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jeffery M. Bazell
- Entry: 54
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Animation's Marina
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
- Breed: Pug
- Name: CH Shorline's Carmel Apple With Nuts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 49
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Davane Happy Me
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Lloyd Graser Jr.
- Entry: 79
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X'Sells Kiss-N-Tell
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Uretopia N Outrun Bold Venture
- Breed: Belgian Malinois
- Name: CH Burr Oak The Hurricane CD RA CGC
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Foxwood Lionhart's Quintessence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Entry: 1
- Breed: Azawakh
- Name: Xolani Ak Ilaman CM3 RI MC CGC TKN
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.