Virginia Kennel Club, Inc. Richmond, VA 2018-06-24
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 0
Best In Show
- Judge: Dr Richard Hilderman
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
Reserve Best In Show
- Judge: Dr Richard Hilderman
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergrove's The Name Of The Game
Junior Showmanship
- Judge: James Donahue
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sue Goldberg
- Entry: ---
- Breed: Bulldog
- Name: CMT's You'll Wisg It Was A MirageThe Intimidator
Reserve Junior Showmanship
- Judge: James Donahue
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sue Goldberg
- Entry: ---
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Passport Sea Air
Sporting Group
- Judge: Karin Ashe
- Entry: 202
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Boca Gold's Quarterly Dividends
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Hudson's Mayhem
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Fieldfine's Legend Of The Past
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Karin Ashe
- Entry: 178
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Lileo's Sunshine Daydream Farao Anubis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Bonnie Linnel Clarke
- Entry: 225
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergrove's The Name Of The Game
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Cot'N Pic'N Top Shelf
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Von Engel's Designated Driver From Indian Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Sue Goldberg
- Entry: 123
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Moonstruck
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Marquee's Storm Warning
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Marjorie Underwood
- Entry: 179
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Passport Sea Air
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
- Breed: Pug
- Name: CH Shorline's Carmel Apple With Nuts
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Sue Goldberg
- Entry: 128
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Sassafreas One's Vogelflight Honor To (Eli)
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Laredo's Purple Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 144
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Moonbaby'sOn The Rocks
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Gryffin Celtic Blessing @ Boondocks
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.