Clackamas Kennel Club Canby, OR 2018-06-24
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1546
Best In Show
- Judge: Mr. Mark Lucas
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Mark Lucas
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
Junior Showmanship
- Judge: Dr Joyce Dandridge
- Entry: 32
- Class: Open Intermediate
- Name: Octavia Stensen
- Breed: Norwegian Buhund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr Joyce Dandridge
- Entry: 32
- Class: Master
- Name: Kylie Compton
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Faye Strauss
- Entry: 295
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V. Dietz CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Sweetgold Double Down
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shocktop's Power To Act
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 187
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Long And Low Flying Solo MW
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Windborn One Crazy Summer
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Alfheim's Hawaii Five O SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marion Dee Ward
- Entry: 288
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Karolaska Resurrection Bay
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Airfields Sideways Delivery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Lorraine W. Bisso
- Entry: 100
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Coca Cola Cowboy Of Image
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Middleshires Walking In Memphis
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Keadeen's Blue Boy For Bluesette CAA RatChX3
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 209
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One in A Minion
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Wizbang And Ahram Johnny Walker
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Bayside's Beginning CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 176
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 209
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Vangard At Last
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.