Virginia Kennel Club, Inc. Richmond, VA 2018-06-23
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1310
Best In Show
- Judge: Karin B. Ashe
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Karin B. Ashe
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Passport Sea Air
Junior Showmanship
- Judge: Sue Goldberg
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: David J Hyman
- Entry: ---
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Sandane White Shadow Sicilion Blood
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Sue Goldberg
- Entry: 217
- Class: Open Intermediate
- Name: Kayla Massengill
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: David J Hyman
- Entry: ---
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHB Stackem Up The Business Breed
Sporting Group
- Judge: Sue Goldberg
- Entry: 203
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Hudson's Mayhem
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Clearwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Pond Hollow ThirdTime's A Charm RN BN
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Sea Island's Wrapped Up In Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bonnie Linnel Clarke
- Entry: 199
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga Bardaxxa The Dragonrider
- Breed: Ibizan Hound
- Name: Frozenstar's The Voyage Of The Dawn
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Harry H. (Butch) Schulman
- Entry: 245
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Miss
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergrov's The Name Of The Game
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Cot'N Pic'N Top Shelf
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Marjorie Underwood
- Entry: 138
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La'pomme
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Moonstruck
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Lamz A Dance With Dragons
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Bonnie Linnel Clarke
- Entry: 180
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Passport Sea Air
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Team Estaban Love Story
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Marjorie Underwood
- Entry: 146
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Laredo's Purple Rain
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Jay Hyman
- Entry: 167
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Gryffin Celtic Blessing @ Boondocks
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHB Lynnhaven's Joker's Wild Of Broadcreek DN DS BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.