Detroit Kennel Club Novi, MI 2018-06-23
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 637
Best In Show
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Reserve Best In Show
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
Junior Showmanship
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 17
- Class: Open Intermediate
- Name: Kailey Mastronardi
- Breed: Havanese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 256
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Ricketts-Mylar Little Miss Broadway
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Corinna Ohrnberger
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 256
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Namtam Voyager
Sporting Group
- Judge: Gary Andersen
- Entry: 92
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Willimar's Someone To Look At
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: Highfield Mountain View Sine Metu
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Tara's Utter Chaos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Doug Johnson
- Entry: 101
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kimani's Pride And Honor
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Stephen Dainard
- Entry: 116
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Darbydale's This Is How We Roll
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Pale Moon's Arctic Chaos
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Ridgetop 'N Marconian Duchess Of Barchester
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Elliott Weiss
- Entry: 60
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Breezy's The Heat Is On
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB MA-YA Shakespere In Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 114
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP H & H Hotrod
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH JMN Woodrow Windtrotter
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Loujon Thornwood Little Eli
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Avatar Made To Be In Pictures
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Doug Johnson
- Entry: 67
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Ricketts-Mylar Little Miss Broadway
- Breed: Standard Poodle
- Name: Tulip Gardens Dassin Bow Tie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Stephen Dainard
- Entry: 78
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero Here We Go At Charson
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Sweetwater's Blue Ribbon CGC
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Mischief Maker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.