Sangre de Cristo Kennel Club Albuquerque, NM 2018-06-17
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 593
Best In Show
- Judge: Mr. Russell L. McFadden
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Russell L. McFadden
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Katelyn Warren
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 263
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Copper Rose I Would Do Anything For Love
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Alexia Robles
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 263
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Histyle's Tell It Like It Is
Sporting Group
- Judge: Mrs. Suzanne Dillin
- Entry: 82
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Newpoint Trace Evidence of Ehrenvogel
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Wirework's Share The Fantasy At Cando
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Nyircsaszari Platina UR
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Kabree's Winfree Cactus Flower
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Claire (Kitty) K Steidel
- Entry: 104
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Dry River'z Shattered Dreams
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Shylo Black and Blue All Over
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Copper Rose I Would Do Anything For Love
- Breed: Basenji
- Name: GCH Ahmahr Nahr's Woman Who Walks In Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 97
- Breed: Kuvasz
- Name: CH Onyxbay's Casablanca Guardia Di Palazzo Rio
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irrestible FDC CA RATO DN
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Orion Windy City's Steel Guitar V Dane D'Coeur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 16
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Enchanted's Pay Up Sucker
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: North Pine Hitz Like A Girl
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: CH Red Rock Repeat Offender At Ravenclaw
- Breed: Cesky Terrier
- Name: CH Bluefire Party Crasher
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Entry: 104
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Cuna Del Renacimiento Chispa Del Volcan De Fueg
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Spiva's Sunsets and Sangria
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Alura National Treasure Of Micci
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Entry: 73
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Teeshas Cute Chix Dig Baker
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Royal D's Cash And Carry
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Sera Mar Moon Shadow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 96
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Acoma's Desert Nighthawk
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Catalinas Divine Design
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Larklain Flash's Top Hat And No Tail
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.