Pocatello Kennel Club, Inc. Blackfoot, ID 2018-06-15
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1070
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Marion Dee Ward
- Entry: 30
- Class: Open Senior
- Name: Will Inghram
- Breed: Miniature American Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Marion Dee Ward
- Entry: 348
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Akilah's Charitable Donation RA CGCA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Marion Dee Ward
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Caleb McKee
- Breed: Bullmastiff
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Marion Dee Ward
- Entry: 348
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Robey Creeks Fun With Flags
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 166
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Linda Scanlon
- Entry: 141
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Neudorf's Noble King Etzel
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 167
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Affinity's 3-Sheets To The Wind
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Frederick R. Stephens
- Entry: 65
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Adorabull Black Pearl of Lynwyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 133
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Dragonfly Miss Sophie Sunshine
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Sivad's Dreamworks
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Golden Castle's Handsome Baron
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Wizbang And Ahram Johnny Walker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Col. Harold R. Brizee
- Entry: 134
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Jotoichi Condition Red
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 176
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHB Arnscroft Be A Sailor's Son Di
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Rosewood's Galileo
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Marion Dee Ward
- Entry: 1
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Mata Cerdos Ojo Caliente RN
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.