Grand Traverse Kennel Club Traverse City, MI 2018-06-15
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 364
Best In Show
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Breed: Pug
- Name: GCH Casa Blanca's Make A Wish
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: Alyssa Vineyard
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 6
- Class: Master
- Name: Adriann R. Martin
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 77
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Points Showme The Chase To Victory
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Nexus Locksley Deep Tracks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 41
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Chanji's Ride My Ducati
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Fredericksen
- Entry: 56
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG T And T's GMJ's The Inimitable Doc Holliday
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Thunderstruck's Legend Of The Cosmac Storm CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 26
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's Miss Hyperion
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Wakefield Business Leader
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 62
- Breed: Pug
- Name: GCH Casa Blanca's Make A Wish
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Teran's Dee Little Urban Legend At Darright
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS NanTam Voyager
- Breed: Havanese
- Name: GCH Maxanita's Marty Much Ado About Cachet CGCA THD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 30
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Darwin Hearts And Arrows
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Grafitti's Three Pound Mick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 68
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook"s Mischief Maker
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Wildwood You An Me Against The World
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Heaven Scent's Whitewashed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 1
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Brindle Wolf Nunki
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.