121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Starved Rock Kennel Club Grayslake, IL 2018-06-14

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 961

Best In Show

  • Judge: Mr. David W. Haddock
    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP DC Walmar-Solo's OMG SL JE

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. David W. Haddock
    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
  • Entry: 24
    • Class: Master
    • Name: Rachel Gale Clark
    • Breed: English Springer Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
  • Entry: 24
    • Class: Open Senior
    • Name: Georgia Killoran
    • Breed: Gordon Setter

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
  • Entry: 210
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud

      2nd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature

      3rd Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCH Boris

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Labyrinth Illusion Slippery When Wet JH

Hound Group

  • Judge: Mrs. Terry M. DePietro
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP DC Walmar-Solo's OMG SL JE

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold

      4th Place

    • Breed: Cirneco dell'Etna
    • Name: GCHB Colisto's Bella

Working Group

  • Judge: Mr. Raymond E. Yurick
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: Burlwood's Sophisticated Lady Of Bodan

Terrier Group

  • Judge: Mr. John Constantine-Amodei
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home

      3rd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' First Class

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHB Abberann Phelan

Toy Group

  • Judge: Mr. Richard D. Albee
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Char's Treasure From Heaven

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Wingssong Winning Colors

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHS Marchwind Sweet Victory

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Le Petit Prince De La Bete

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Purple Rain

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

Herding Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Quiche's Major League

      2nd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Legacy's Man About Town

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Winsome's Bearuty On The Bounty

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Bugaboo's And All That Jazz

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.