062118_wwg_skittles062118_wwg_Bono062118_wwg_Shelby062118_wwg_morgan062118_wwg_artie062118_wwg_cash062118_wwg_Martin061418_wwg_NASH061418_wwg_sweetpea061418_wwg_Purple061418_wwg_Wilma061418_wwg_prince061418_wwg_hillary061418_wwg_fannie061418_wwg_Copperfield

Greater Daytona Dog Fanciers Association, Inc. Tampa, FL 2018-06-13

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 1451

Best In Show

  • Judge: Col Joe B. Purkhiser
    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Hill Country's Puttin' On The Ritz

Reserve Best In Show

  • Judge: Col Joe B. Purkhiser
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Angela Pickett
  • Entry: 39
    • Class: Master
    • Name: Victoria Tarr
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Victoria M. Jordan
  • Entry: 398
    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Tamarack All That Jazz AJP OAP NA NAJ RE BN DS TKN CGC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Angela Pickett
  • Entry: 38
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Jessica Braatz
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Victoria M. Jordan
  • Entry: 398
    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Trilogy's Slight Of Hand

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 262
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Clerwood Silhouette Speed Of Light

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Scion Mr. Right for Cbear

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHB Evergreen Set Fire To The Rain

      4th Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Cocoa's A Global Force For Good

Hound Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: Skywalker N Mibre's HTM Mystic Charm

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Kiarry's Naughty Natalie

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Sporting Fields Love And Shenanigans

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: Springridge Red Dawn's Supermoon Rising JC

Working Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 221
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: CH Skansen's Miss Me

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Vanderbilt Snowater Pickupline

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH MB Van Gogh (Meza)

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Timberknolls Shoulda Been A Cowboy

Terrier Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHG Brywood Heluva Ride

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Beauideal Bombay Sapphire

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck Money Talks

Toy Group

  • Judge: Mr. David J. Kirkland
  • Entry: 248
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Hill Country's Puttin' On The Ritz

      2nd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHG Kaylen's General Kai Panda

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: CH MYstic Legion Orion

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 202
    • 1st Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: CH Mi-Toi's I'm Lost In You

      2nd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHB Roxom Del Rey

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Brighton Aris Asension

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHG Frerose Good Time Charlie

Herding Group

  • Judge: Mr. James G. Reynolds
  • Entry: 192
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP Wind Spirit Rod's Amazing Grace

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor

      4th Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Majestique Just My Style

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.