121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Wheaton Kennel Club Wheaton, IL 2018-06-10

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 656

Best In Show

  • Judge: Ms. Anne M. Barlow
    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Anne M. Barlow
    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHB Abberann Phelan

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
  • Entry: 12
    • Class: Master
    • Name: Abagail Van Meter
    • Breed: Black Cocker Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Nikki Riggsbee
  • Entry: ---
    • Breed: Pug
    • Name: GCHG KNGZ Appetite For Destruction

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
  • Entry: 11
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Mikala Seymour
    • Breed: Saint Bernard

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Nikki Riggsbee
  • Entry: ---
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Clayview's One More Time CGC

Sporting Group

  • Judge: Ms. Nikki Riggsbee
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHS Sovereign's Legendary Disciple

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHG Wingfield'N Chebaco Just So You Know

      3rd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHS Clussexx Trouble Never Takes A Holiday

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Country Creek's Legendary Huntsman

Hound Group

  • Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter

      2nd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP DC Walmar-Solo's OMG SL JE

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Cakra JP Dharma One Heart

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHB Brookmont Cala A Boca E Me Beije At Star Mountain

Working Group

  • Judge: Mrs. Nancy Liebes
  • Entry: 140
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Karnovanda's Stephen Coldbear

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHB Tanimara's Awesome Irish Creme

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Deladore's Picture Perfect Bada Bing Bada Boom

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Domarco Abracadabra

Terrier Group

  • Judge: Dr. Valeria Rickard
  • Entry: 38
    • 1st Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHB Abberann Phelan

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Gingerblu Uh Uh Ooh Keepn A Secret

      3rd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHB Kebulak Lady Killer

      4th Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Foxheart's Tsarshadow Storm Warning

Toy Group

  • Judge: Ms. Nikki Riggsbee
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCH Huntcrest Early Edition

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG That's Sun Ray At Pilosus

      3rd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Karma's Promise Key-Per

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: Judawn ThisBuds4u At Sonsets

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Debra Long Gschwender
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB KJ's What About Bob

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHG Safari's Subversion

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: Centurion Cheeky Bella Rosa

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention

Herding Group

  • Judge: Mrs. Debra Long Gschwender
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG X-Sells Kiss-N-Tell

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Foxwood Lionhart's Quintessence

      4th Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: Napoleon De La Vie En Rose

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.