092018_wwg_bono092018_wwg_wilma092018_wwg_Hamilton092018_wwg_trump092018_wwg_Artie092018_wwg_posy092018_wwg_bruno092018_wwg_Lizzee091318_wwg_oscar091318_wwg_skittles091318_wwg_utter091318_wwg_Nash

Calcasieu Kennel Club, Inc. Lake Charles, LA 2018-06-10

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 787

Best In Show

  • Judge: Mr. Bradley Jenkins
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Bradley Jenkins
    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Kelwyn's Too Much Is Not Enough

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
  • Entry: ---
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lauren Sanders
    • Breed: Basenji

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Emily Flores
    • Breed: Alaskan Malamute

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Dr. Michael J. Woods
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCHS Cajun's Bayou Hunter

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Pinewood N Pura Vida's Playing With Fire

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Amica & Blueprint Take 'Em By Storm DJ

      4th Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: CH Albriden's The Show Must Go On

Hound Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG All About Cactus Jack's Showtime

      2nd Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: Jamaica V Tum Tum Vriendjes CM13

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Bo-Bett Made Especially For Debmar

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHG Hildisvin Wurdig Bacardi SS

Working Group

  • Judge: Mr. James E Frederiksen
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnabon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Legendary Rockstar CGC CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Rivergroves Cloudy Bay

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Foxfire's Alltimate Wanna Be

Terrier Group

  • Judge: Ms. Betsy Dale
  • Entry: 58
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Kelwyn's Too Much Is Not Enough

      2nd Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHS Finnabair Double D Friend Of A Friend

      3rd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: CH Schustar's Copper Penny Bling Violet

      4th Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: CH Dotcom-Alcala's Not Conceitted Just Convinced

Toy Group

  • Judge: Dr. Michael J. Woods
  • Entry: 93
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew

      2nd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCHB Orwick's Great Expectation

      3rd Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: CH Tudorhurst Porthos of Sanchi

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Hill Country Shake It Up

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Charles L Olvis
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Tripitaka Bite The Bullet

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Pop-a-top Chimera Deal Me In

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH High Ridge He's So Full of Himself

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHP Frerose Good Time Charlie

Herding Group

  • Judge: Mr. Charles L Olvis
  • Entry: 132
    • 1st Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHS Scalloway's Lion Hunter

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Kalypso Deep Eddy Ruby Red

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCH Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin'

      4th Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCHB Italianstyle Casper

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.