Ladies' Dog Club, Inc. Wrentham, MA 2018-06-03
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1077
Best In Show
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gay Dunlap
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Salena McCloud
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gay Dunlap
- Entry: 19
- Class: Novice Senior
- Name: Kelly-Ann Beliveau
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 262
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Edgewood Insider Information
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 119
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Time of Opportunity
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
- Breed: Whippet
- Name: GCH Starline's Addicted To Love
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David W. Haddock
- Entry: 198
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Cnsand Ardanwood It's Good To Be King
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Skilo Bear's Making History
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 136
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La 'pomme
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely By Design
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 83
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One in A Minion
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Teabear's Something To Crow About
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Southshores Everybody Loves Somebody
- Breed: Havanese
- Name: CH Fuzzy Farm Black Tie Affair
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 110
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autimn Hills Superhero
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 161
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Amber Hill Seaglass
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 2
- Breed: Barbet
- Name: Nuphar's Bonus Points
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.