Conewango Valley Kennel Club Dunkirk, NY 2018-06-02
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 557
Best In Show
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Amanda Kay Swanson
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Renee McGlone
- Breed: Smooth Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 215
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Leoralee's King Of Somewhere Hot V Beachside Dox
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Amanda Kay Swanson
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Elena Gugino
- Breed: Parti Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 215
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Maitri's Divine Inspiration
Sporting Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 81
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Stoneypoint's Don't Rain On My Parade
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: CH Perfetto's New Cane D'Oro Ducati
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 57
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Sweet Georgia Brown
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Sundiata's Winter Solstice Sun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 118
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Eureka Timberoaks Surreal
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 32
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Argyles Red Diamond
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour My Favorite
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Ward Creek's Hollywood Gossip
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Redhawk Steadfast N' True
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 85
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout Never Say Never
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Galfox Glenfiddich
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 97
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Sprookje N Sherwood Special Blendz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 85
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero's Here We Go At Charson
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Howlyn's Little Hot Mess
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.