Cincinnati Kennel Club, Inc. Hamilton, OH 2018-05-28
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 568
Best In Show
- Judge: Anne Savory Bolus
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
Reserve Best In Show
- Judge: Anne Savory Bolus
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
Junior Showmanship
- Judge: Walter Sommerfelt
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Sydney Hickman
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Walter Sommerfelt
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Rachel Clark
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Carol Sommerfelt
- Entry: 93
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette Spellbound
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield'N Chebaco Just So You Know
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG RouxChien Rock Star Of The Pack JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Pamela Lambie
- Entry: 82
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH American Freedom Fighter
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Summer Hill King Mai Tai
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Milroc Polarized Crush
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Walter Sommerfelt
- Entry: 125
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB White Eagle's Midnight Avenger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Peggy Lloyd
- Entry: 54
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Loch Cu's Jackson At Briar Keep
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Camio's Cherry Da Bomb
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Damarhoffs Dancing Queen At Jetstaff
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Peggy Lloyd
- Entry: 71
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Southdown Fait Accompli
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Marchwind Sweet Victory
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Portrait's Don't Go Breakin My heart
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: Southern's Sweet Potato Pie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Peggy Lloyd
- Entry: 41
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Loutercreek Some Kind Of Wonderful
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Judo's A Precious Gem
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS IndyKees Blessings Rain Down
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 95
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHG Stefsstells Ingalo Isabella
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Stonewall's New Storm Brewing On The Horizon CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.