Southeast Arkansas Kennel Club Monroe, LA 2018-05-27
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 845
Best In Show
- Judge: Mrs. Sandy Alexander
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Cinnbon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sandy Alexander
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Lisa Graser
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: ---
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Cajun's Bayou Hunter
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Lisa Graser
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Melony Lopez
- Breed: Miniature Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: ---
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Raintree's Black Leather Jacket at ROF
Sporting Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 133
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Albriden's The Show Must Go On
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Newpoint Trace Evidence of Ehrenvogel
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Amica & Blueprint Take 'Em By Storm DJ
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Cajun's Bayou Hunter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joe C Walton
- Entry: 142
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Passport What Did You Say SS
- Breed: Whippet
- Name: GCH Copperridge's I Love Lucy
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Rosend Dunwich Lover Boy @ Marblehill
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG All About Cactus Jack's Showtime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Lloyd Graser Jr.
- Entry: 102
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Akita
- Name: CH Dream Hi's Thunder Queen Kaminari-Sama
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Orion-Windycity's Steel Guitar V Dane D'Coeur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C Walton
- Entry: 54
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Raintree's Black Leather Jacket at ROF
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's Too Much Is Not Enough
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Finnabair Double D Friend Of A Friend
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Carillon Serendipity Cowboy Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: 123
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH True Maroon's Ride The Lightening
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country Shake It Up
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS C & M's Fire Starter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 183
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniaka's Whizz Bang Wallop
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Lloyd Graser Jr.
- Entry: 99
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X'Sells Kiss-N-Tell
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin'
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Kismet's Diamonds In The Sky of Tradewinds
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Llys Draig Blue Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.