Los Encinos Kennel Club, Inc. Pomona, CA 2018-05-26
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1825
Best In Show
- Judge: Mr. Eric J Ringle
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Eric J Ringle
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Clearwood Silhouette Speed Of Light
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Mikael Matteson
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Madison Rogers
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Colin L. Hamilton
- Entry: ---
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Kurpas' Guardian Of Palomar CGC CGCA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Mikael Matteson
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Schunzel
- Breed: Welsh Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Colin L. Hamilton
- Entry: ---
- Breed: Bullmastiff
- Name: Showgirls Maximus Maxwell Aurelius
Sporting Group
- Judge: Mr. David L. Kittredge
- Entry: 316
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Clearwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Golden Empire's Double Action Remington JH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Evergreen's Mako The Land Shark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Colin L. Hamilton
- Entry: 248
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sura Fabelhaft Fifth Avenue
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M&M's Calamity Jane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 304
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ebony's As Good As It Gets For Highwood
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Highstyles Gabby Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Paust
- Entry: 157
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Bluff End's Breanna Of Slyfox
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Carmel Just In Case
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 282
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Conemara Hello Kello
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. F Susan Godek
- Entry: 222
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Cabernet's Dark Rumor
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 230
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The S
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Dunhill Will I Am
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar N Oakwoods Message In A Bottle At Rene
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Lee Herr
- Entry: 1
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Nemesis Goddeess Revenge
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.