081618_wwg_lennon081618_wwg_Prince081618_wwg_tango081618_wwg_Nash081618_wwg_Maverick081618_wwg_Sami081618_wwg_casino080918_wwg_bono080918_wwg_Purple080918_wwg_wilma080918_wwg_nate080918_wwg_Posy080918_wwg_Lizzee

Ventura County Dog Fanciers Association Ventura, CA 2018-05-13

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 397

Best In Show

  • Judge: Mrs. Peri Norman
    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Oceano Darbydale's Executive Decision

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Peri Norman
    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Douglas P McFarlane
  • Entry: 4
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Ava Hata
    • Breed: Longhaired Dachshund

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Douglas P. McFarlane
  • Entry: ---
    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: De Vel Judgement Day HT PT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Douglas P McFarlane
  • Entry: 4
    • Class: Open Senior
    • Name: Cora Lynn Moody
    • Breed: Flat-Coated Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Douglas P McFarlane
  • Entry: ---
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS DK's Kindle On Fire CGC

Sporting Group

  • Judge: Mr. Douglas P McFarlane
  • Entry: 57
    • 1st Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Shiloah's Firecracker Miracle Betsy Ross

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: CH Classical Elgin Magic Land O Alakazam BN RN NAJ

      3rd Place

    • Breed: Nederlandse Kooikerhondjes
    • Name: CH Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Captivate N Havoc Girl On Fire

Hound Group

  • Judge: Mr. Ronald Lukins
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Graceridge Courage Sir Lancelot Of Cjs Ranch

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Starline's Windborn Modern Love

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Republik's Murder She Wrote

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Big Leagues Ball Four

Working Group

  • Judge: Mr. John P, Wade
  • Entry: 40
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Oceano Darbydale's Executive Decision

      2nd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHB Wildest Dream Genuine Rock N Roll CD

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHB Ebony's As Good As It Gets For Highwood

      4th Place

    • Breed: Anatolian Shepherd Dog
    • Name: GCH Karaboudjan's Bonfire Of The Vanities

Terrier Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 43
    • 1st Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Arbroath's Pride

      2nd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: CH Adorabull Maxi Express By Lynwyn

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Lindi's Heavenly Scottish Delight

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: Bravo Gonna B Eatin' Steak At Sardi's

Toy Group

  • Judge: Mrs.Karen Day
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHS Piason Make My Wish Come True

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Velocity's Ain't Ever Looked This Good

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: CH Royalsilk's Next Top Model

      4th Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: R Doc O'Connor Winchester

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Players As You Like It

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Showbiz Graybulls New Girl In Town

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Fairspride Hallmark Habanero

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: CH Empress Tara Huff Edrey Bella Negra

Herding Group

  • Judge: Mrs. Karen Day
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Love'n Stuff Summer Of Dreams

      3rd Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: De Vel Judgement Day HT PT

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Artisan's Excalibur

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.